понедельник, 14 декабря 2015 г.


Кросворд для 5 класу

Кросворд «Міста Київської Русі»
Правильно відповівши на запитання у виділеному рядку ви прочитаєте імя князя, що запровадив християнство на Русі.





1










2








3














4








5












6












7












8











9








1.Проїзд між рядами будинків у містах.
2.Жителі міста.
3.Нижня частина міста , де мешкали ремісники й купці, був торговий майдан, церкви.
4.Будинки князів та бояр.
5. Частина міста, що знаходилась за міськими мурами.
6.Найстаріша частина міста, що знаходилась на узвишші, горі.
7.Жителі подолу.
8. Столиця Київської Русі.
9. Як називали міста в давнину?






четверг, 10 декабря 2015 г.

Виховний захід для 5-6 класів "Казкова правознавча лотерея"

Виховний позакласний захід «Казкова правознавча лотерея» для учнів 5-6 класів


Правова психолого-педагогічна настанова: «Дитина має право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку» (ст. 31 Конвенції про права дитини).

Мета: зацікавити школярів предметом «Основи - правознавства», розвивати мислення, пам’ять, увагу, прищеплювати інтерес до правового навчання та виховання за допомогою невимушеної ігрової форми проведення заходу.

Обладнання: скринька, лотерейні фантики, , рознос, тенісний м’яч.

Час і місце проведення: «Казково правознавча лотерея може проводитися у рамках загальношкільного тижня (місячника) правових знань або як самостійний превентивний правовий захід у будь-якій чверті чи семестрі.

Місце проведення: актовий зал або спортзал.

Тривалість: 1 година.

СТРУКТУРА ГРИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Гра може складатися з двох або трьох етапів, залежно від кількості часу виділеного на підготовку.

Перший – «Казкова, правознавча лотерея» (етап для дітей).

Другий – правовий інтелектуальний конкурс для учнів та класних керівників.

Третій – конкурс «Домашнє завдання». Команди готують малюнки на тему «Мої права»

Четвертий конкурс «Юридичний теніс» Його мета - визначення кращого знавця прав дитини згідно із Конвенцією про права дитини.

Пятий конкурс «Казковий суд» Команди представляють сценки на правову тематику»


Перший етап – «Казкова правознавча лотерея»
Команди по черзі витягають лотерейні квитки (15 запитань +5 «Щасливих випадків», за кожну відповідь 1 бал)
Завдання 1. Згадайте казку О.Толстого «Золотий ключик або Пригоди Буратіно». Назвіть усіх персонажів, які скоювали правопорушення.
Завдання 2. Казка Г.-Х. Андерсена «Дюймовочка». Які злочини вчинили проти Дюймовочки ?
Завдання 3. Російська народна казка «Колобок». Які права встиг використати Колобок у своєму житті ?
Завдання 4. Які тварини в казці О.Толстого «Золотий ключик або Пригоди Буратіно» виконували роль поліцейських?
Завдання 5. Російська народна казка «Три поросяти». Уявіть, що ви — суддя Лісового Суду. До вас звернувся потерпілий вовк зі скаргою на поросят. Що ви йому відповісте?
Завдання 6. Казка «Попелюшка». Які права Попелюшки порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
Завдання 7. Казка О.Толстого «Золотий ключик або Пригоди Буратіно». Чи правильно вчинили поліцейські, які схопили Буратіно і не дали йому сказати жодного слова на своє виправдання? Відповідь обґрунтуйте.
Завдання 8. За казкою Ш. П'єрро «Попелюшка». Доведіть чи є порушення законів в окремих діях мачухи.
Завдання 10. Російська народна казка «Колобок». Чи правильно вчинив Колобок, коли втік з дому? Поясніть свою думку.
Завдання 11. Казка О.Толстого «Золотий ключик». Як називалася країна, в яку шахраї водили Буратіно? Чому вона так називається?
Завдання 12. Казка «Колобок». Хто в цій казці скоїв найнебезпечніший злочин? Чому ви так вважаєте?
Завдання 13. Казка Ш.П'єрро «Кіт у чоботях». Чи скоїв якесь правопорушення кіт у чоботях? Поясніть.
Завдання 14. Казка Г.-Х. Андерсена «Снігова королева». Який злочин учинила Снігова королева?
Завдання 15. Казка «Колобок». Чи порушували права Колобка дід та баба ? Поясніть свою думку.
Завдання 16-20. «Щасливий випадок». Ваш клас виграв 1 бал.

Другий етап  – правовий інтелектуальний конкурс для учнів та класних керівників
Завдання для педагогів. За правильну відповідь команда отримує 3 бали

1. У 1447 році у швейцарському місті Базелі сталась незвичайні подія: півень зніс яйце. Як учинили тодішні судді з домашнім птахом? (Півня звинуватили в чаклунстві й разом з яйцем спалили на вогнищі)

2. Ще зовсім нещодавно молоді японські дружини намагалися виконувати домашні роботи правою рукою. Особливо в том випадку, якщо вони робили щось на очах у чоловіка. Чому її не подобалася ліва рука? (В Японії до недавнього часу чоловік міг розлучитися з дружиною, дізнавшись що вона – лівша)

3. У Росії аж до XVIII ст. було, прийнято бити обвинувачуваного доти, поки він не зізнається вт ому, в чому його звинувачують. А що робили в разі, якщо звинувачуваний наполегливо відмов ля вся від обвинувачення? (Били обвинуваченого за брехливі свідчення.).

4. У 1540 році в іспанському місці Гімаран проходив судовий процес. Підсудну визнали винної у псуванні Надзвичайно цінного гобелена вартістю в 10000 мараведі. Зловмисницю засудили до: смертної кари через відрубування голови. Та оголосили, що її родичі й одноплемінники назавжди виганяються з королівства. Хто ця зловмисниця? (Міль. Це вона зжерла гобелен)

Третій – конкурс «Домашнє завдання». Команди готують 3 малюнки на тему «Мої права» .За кожен малюнок команда отримує максимально 2 бали.

Четвертий конкурс «Юридичний теніс» Його мета - визначення кращого знавця прав дитини згідно із Конвенцією про права дитини. Від команди виходять по одному учаснику і по черзі називають права дітей. Команда ,що першою вибуває з гри отримує 5 балів, друга- 7 балів, команда-переможець 10 балів.


Пятий конкурс «Казковий суд» Команди представляють сценки на правову тематику» Максимальна оцінка за конкурс 10 балів.


    СПРАВА №1.  ПОЗИВАЧ:       Червона шапочка
                              ВІДПОВІДАЧ:  Вовк
   СПРАВУ ВЕДЕ СУДДЯ:           називається прізвище учня
(Діти – герої займають свої відповідні місця: 2 кафедри, стіл судді, дерев¢яний молоток).  
     Червона шапочка.  Ваша честь! Ідучи  по дорозі через ліс до хворої бабусі, я зустріла Вовка. Він сказав, що він чуйний, добрий, що він теж хоче провідати хвору бабусю. Я йому повірила. Ми вирішили позмагатися: підемо різними дорогами, хто швидше прийде. А сам випередив мене, обманом забрався до хати, з¢їв бабусю, а потім і мене.
      Суддя.  Відповідач, що ви можете сказати про таку заяву. Це правда?
      Вовк.  Ваша честь!  Це правда! Але я був голодний, а я маю право на повноцінне харчування!
      Суддя.   Все зрозуміло! Навіть немає потреби йти в нарадчу кімнату! Оголошується рішення суду! (удар молотком) Ви, шановний, (до Вовка), порушили головне право дитини – право на життя!
    По – друге, ви незаконно ввірвалися в чужу оселю. Тому Ви вважаєтеся винним у злочині. Суд зобов¢язує Вас вивчити права дітей і рекомендує харчуватися виключно рослинною їжею. Рішення прийнято! (удар).
    (Виходить Червона Шапочка і Вовк, стають перед дітьми)
    Червона Шапочка.   В майбутньому, я не буду такою довірливою до незнайомих і не буду з ними навіть розмовляти!
   Вовк.  Буду виконувати рішення суду – буду вегетаріанцем!
  Вч. - Які права дитини порушив вовк?  Чи потрібно спілкуватися з незнайомими людьми? Чи правильне рішення виніс суддя?
  Та чи прислухається до цього рішення вовк?

    СПРАВА №2.   ПОЗИВАЧ:         Герда
                               ВІДПОВІДАЧ:   Снігова  Королева
   СПРАВУ ВЕДЕ СУДДЯ:  називається прізвище учня          
     Герда.  Ваша честь! Снігова Королева викрала мого названого брата Кая, зачарувала його і залишила жити в своєму кришталевому палаці. Скільки сліз я пролила, всі навіть повірили, що Кая немає в живих, що, можливо, потонув у річці. Потім, шукаючи його, я подолала скільки перешкод.
    Снігова Королева. Я – Королева! І не маю відповідати  ні за що! І потім, він сам прив¢язав свої санчата до моїх саней.
   Суддя.  Шановна! Хто б ви не були, ви маєте відповідати перед законом!  
   Снігова Королева.  Нічого поганого я не зробила! Хлопчику я хотіла лише добра! Я обіцяла йому увесь світ і пару ковзанів!
    Суддя.  Це лише Ваша думка. Але дитина має право на власну думку, а Ви його зачарували і позбавили   його прав!  У вас є ще щось у своє виправдання?
    Снігова Королева. Я не винна!
    Суддя.  Оголошується рішення суду! (удар). Відповідач порушила право дитини на захист від викрадення, позбавила права дитини на власну думку. Суд зобов¢язує Вас вивчити і знати права дітей. Рекомендує взяти собі на виховання і догляд дитину – сирітку і дбати про неї, адже таким діткам, що не мають батьків потрібна особлива увага! Але без всяких чарів, шановна! Рішення прийнято! (удар).
   (Виходять Герда і Снігова Королева з – за кафедри):
   Герда.  Будьте обережні з незнайомцями! Не впускайте в дім, коли немає вдома батьків, не сідайте в машину до незнайомих, не беріть від них гостинці, не гуляйте далеко від своєї домівки!
   Снігова Королева.  Я прислухаюсь до рішення суду і візьму собі на виховання дитину – сирітку.
      Вч. – Які прави дитини порушено в цій судовій справі?
       -  Я думаю, що королева прислухається до рішення судді і візьме собі на виховання дитину – сирітку.
        СПРАВА №3.   ПОЗИВАЧ:        Цариця
                                  ВІДПОВІДАЧ:   Цар Салтан
       СПРАВУ ВЕДЕ СУДДЯ: називається прізвище учня         
       Цариця.  Ваша честь!  Цар Салтан жорстоко повівся зі мною та з моїм новонародженим малям: посадили в бочку, засмолили, покотили і пустили в океан.
      Суддя.  Відповідач, що ви скажете на цю заяву?
      Цар.  Я в тій порі був на війні. І мені прийшли новини, що цариця народила не то дочку, не то сина, не то мишку, не то жабку, а якесь невідоме звірятко! Я спочатку розгнівався, але ж послав грамоту, щоб чекали мене для законного рішення! У мене є свідок!
     Суддя.  Позвіть свідка відповідача! (Заходить свідок) Назвіться, будь – ласка.
     Свідок.  Я – царський поштовий посланець. Я дійсно від Царя приніс грамоту, яку він каже. Але ж ткаля і повариха звеліли мене обібрати, напоїли і дали мені іншу грамоту, в якій велілося вкинути царицю з малям в море – океан.
     Суддя.  Знайдіть і приведіть сюди ткалю і повариху!  (заходять)
     Значить, це ви своїми незаконними діями, обманом лишили права немовляти на життя! Та де там, ви позбавили його усіх прав:
-         на життя;
-         на медичну допомогу;
-         на навчання;
-         на розвиток талантів;
-          на повноцінне харчування!
   Ви позбавили волі дитину! Оголошую рішення суду! (удар). Суд зобов¢язує вас обох вивчити права дітей і ніколи їх не порушувати! І радить вам не заздрити іншим людям, а щиро радіти за них.
      (Всі виходять).
     Цариця.  Я дуже рада, що наказ про загибель мене та моєї дитини подав не цар Салтан.
     Цар.  Я – голова всього царства, не можу позбавити дітей всіх прав!
     Ткаля.  Ми зрозуміли, що заздрість – погана риса!
     Повариха.  Ми дуже раді, що все склалося, як у казці і нас вибачили!
 Вч. - Цілого ряду прав було порушено проти  дитини та її матері. Згадайте, які це права?
-         Заздрість – це дуже погана риса і тому герої казки О. Пушкіна поплатилися за це. Думаю, що вони зрозуміли свої помилки і більше ніколи їх не повторять.
Підсумок змагань

По завершенні конкурсних змагань журі підводить підсумки випробувань і оголошує переможця


Конспект уроку на тему "Скандинавія"


Всесвітня історія 7 клас
Тема 4. Європейські держави в добу Середньовіччя.
Урок № 16
Тема: Скандинавія.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть :
--  визначати поняття  -- вікінги,  характеризувати норманські народи ;
--  визначати причини розгортання норманських походів ;
--  працювати з картами , з текстом ;
--  удосконалити вміння аналізувати  фактичний матеріал, робити висновки ;
--  розвинути навички роботи з джерелами інформації .
Тип: урок вивчення нового матеріалу
Основні дати та події:

• VIII-XI ст - епоха вікінгів.

• 960 р. - король Данії Гарольд Синьозубий приймає христианство.

• 1000 р. - висадка норманів біля берегів Америки.

• 1016 р. - датський король Кнуд Могутній стає королем Англії.

• 1066 р. - нащадок вікінгів Вільгельм, що осів у Нормандії, завойовує Англію.

Основні поняття: «нормани», «варяги», «вікінги», «конунги», «ярли», «бонди», «раби-троли», «дракар», «берсерки», «скальди», «саги», «руни».

Імена історичних діячів: Ерік Рудий, Лейв Ерікссон, Альфред Великий, Кнуд Могутній, Вільгельм Завойовник.

Обладнання: настінна карта, історичні атласи, роздавальний матеріал, історичні тексти, ілюстрації.

Хід уроку
І. Організаційна частина уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «асоціативний кущ». Яку асоціації викликає у вас слово вікінг ?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель :
-- «Боже, позбави нас від ярості норманів !»  З такою молитвою до Бога зверталися священники багатьох країн Західної Європи у VIII – ХІ ст..
Нормани зявлялися біля європейського узбережжя на своїх кораблях під червоними або смугастими вітрилами зі страшними головами змій чи драконів на кормі.
За словами сучасників вони  «спустошили грішну землю Англії від одного берега до другого; вбивали населення та скот, не жаліли ні жінок, ні дітей». А  Карл Великий колись з сумом сказав: «Передбачу, скільки  зла накоять ці люди моїм нащадкам та їхнім підлеглим».  Ці слова  Карла Великого, свідка одного з перших нападів норманів біля берегів Франції, вияви-
лися пророчими.
-- Чому ж населення Європи відчували величезний жах тільки при одному виді кораблів під червоними або смугастими вітрилами ?  Що це був за народ ? Де він проживав та чому здійснював завойовницькі походи ?
-- Все це ми і зясуємо на сьогоднішньому уроці, після якого ви зможете ...

ІV. Оголошення теми та очікуваних результатів :

Після цього уроку учні зможуть :
--  визначати поняття  -- вікінги,  характеризувати норманські народи ;
--  визначати причини розгортання норманських походів ;
--  працювати з картами , з текстом ;
--  удосконалити вміння аналізувати  фактичний матеріал, робити висновки ;
--  розвинути навички роботи з джерелами інформації .

V. Вивчення нового матеріалу.

1.      Життя та побут норманів

Учитель. Вікінги, нормани, варяги - назва північних народів, які з кінця VIII ст. вторгаються до Європи. Їхнє нашестя тривало близько 300 років і закінчилося наприкінці XI ст.

Робота з картою. Розгляньте  карту атласа « Європа  у IX–XI ст. Походи норманів» і складіть схему, які народи відносилися до норманів.

                                                                    Нормани
данці
шведи
норвежці

Робота в групах.Прийом «Три речення» Прочитати текст підручника на с.153-154 та виконати завдання, але відповіді сформулювати трьома реченнями..
Група №1
Прочитати текст підручника на с.153-154 та виконати завдання.
Визначити природні умови Скандинавії.
Орієнтовні відповіді учнів:

1        Землі, заселені вікінгами, були гористі та лісисті.
2        Клімат був суворий, влітку помірно тепло, взимку дуже холодно.

Група №2
Прочитати текст підручника на с.153-154 та виконати завдання.
Визначте заняття вікінгів.
Орієнтовні відповіді учнів:

1        Землі Скандинавії були малопридатні для хліборобства.
2        З початку 700-х років у зв'язку з ростом населення (демографічний вибух) кількість вільної придатної для хазяйнування землі почала зменшуватися.
3        Мореплавство, рибальство, скотарство, мисливство.

Група №3
Визначте суспільний лад вікінгів ,скориставшись додатковим матеріалом
«Суспільний устрій»(Додаток № 1)
Орієнтовні відповіді учнів
1        маси були чітко відділені від тих, хто мав владу.

 Раби або серви, належали до нищого прошарку суспільства.
1        На наступній сходинці знаходились карли, або вільні селяни, ремісники, рибалки, дрібні торгаші і наймані солдати.
2        Власники великих угідь належали до верхівки суспільства, аристократії. Їх називали ярлами, або князями.


2.Походи вікінгів

«Мозковий штурм»: Визначте причини завойовницьких походів норманів.

Відповіді учнів фіксуються на дошці
Орієнтовні відповіді учнів

1) Суворий клімат, недостатня кількість родючих земель.

2) Військова здобич - додаткове джерело коштів для існування.

3) Міжусобні війни між родами. Переможені відправлялися у вигнання.

Учитель. Походи вікінгів були вдалими, оскільки у цей час європейські країни переживали період занепаду, країни роздирали внутрішні усобиці, королівська влада була слабкою.
Чи могли вікінги жити інакше?









Робота з ілюстраціями.
Учитель пропонує розглянути учням ілюстрації із зображенням вікінгів та їхні військові кораблі. Завдання: опишіть кораблі вікінгів.Яке враження вони на вас справляють?

Повідомлення учня « Дракари та берсерки»

Робота з картою.
Розгляньте карти атласа «Британські острови у VII-XI ст.» та «Європа у IX-XI ст. Походи норманів» і дайте відповіді на питання: «Які території були завойовані норманами?»

Прийом «Міні лекція» Розповідь учителя, учні мають виписати найцікавіші моменти розповіді.

1        - З 793 року вікінги почали нападати на Англію, здійснюючи свої розбійницькі набіги на міста і монастирі, вивозячи з собою трофеї та рабів (у 878 році після поразки від англійського короля Альфреда ними було укладено договір про розподіл території Англії). У 10 столітті вікінги нападали також і на землі Франції. Так, наприклад, у 886 році вони навіть обложили Париж, але французький король Карл ІІ Лисий зумів від них відкупитися. Заселена вікінгами територія здобула назву Нормандія.
2        Пізніше вікінги оселилися на землях Ісландіії та Гренландії.. Але жорстокі природно-кліматичні умови та неврожаї привели до загибелі вікінгської колонії в Гренландії.
3        На півночі Європи вони досягли узбережжя Білого моря, на Заході і Південному Заході вони обігнувши Європу доплили до італійських міст Середземномор'я — Генуї та Венеції.
4        На Сході вони спустилися Волгою через Каспій до берегів Персії і досить довгий час вели работоргівлю з персам і арабами. Південно-Східний напрямок експансії вікінгів по рікам Волхову та Дніпру до Візантії здобув назву «Путь з варяг у греки».
5        Завдяки морехідним якостям своїх човнів вікінги у 1000 році досягли берегів Північної Америки, де вони заснували кілька поселень, але згодом їх було витиснено племенами індіанців. Археологами достовірно встановлені оселі вікінгів в Канаді. Але аналізуючи тексти саг, вчені дійшли висновку, що вікінги також досягли узбережжя Америки у районі сучасного Нью-Йорка.
6        Іноді вікінгам вдавалося покласти регулярну на населення данину, яка мала назву «датські гроші» («данегельд»). Ця назва вперше згадується на початку 11 століття, хоча подібні побори виплачувалися і раніше, вже починаючи з 9 століття. При виплаті цієї данини, між правителями країн та проводирями вікінгів складався відповідний договір, згідно з яким вікінги брали на себе захист узбережжя від інших завойовників. Так, наприклад, у 1012 році англійський король Етельред Нерішучий виплатив 48 тисяч фунтів срібла проводирю датського флоту Торкелю Високому, який обіцяв захищати країну від набігів.

3. Утворення скандинавських держав. Країни Скандинавії у XII—XIII ст.

Розповідь учителя
У Х ст. починається формування централізованих скандинавських держав: Данії, Норвеґії та Швеції. Цей процес супроводжувався руйнуванням системи військової демократії. У результаті війн, які практично не закінчувалися, усе більшу владу отримували конунги — воєнні вожді, які потім стали королями. Народні збори скликалися все рідше, лише для вирішення найважливіших питань або справляння давніх обрядів. Із зростанням територій впливу того чи іншого конунга скликати народні збори ставало дедалі складніше. Почали розвиватися феодальні відносини. Зі стану вільних людей виділяється військова верхівка — король (конунг), ярли (герцоги), гірди (дружинники). Усе більшим стає розшарування суспільства.

Групова робота


Група №1
Ознайомтеся з текстом підручника (с.159-160) та поясніть чому Данії належала першість серед країн Скандинавії.

Група №2
Ознайомтеся із текстом підручника (с.159-160) та визначте причини укладення Кальмарської унії

Група №З
Ознайомтеся з текстом історичного джерела на с. 161 та визначте на яких умовах було укладено Кальмарську унію.


4.      Духовний світ норманів
Рольова гра
Цей етап уроку готується заздалегідь. Учитель дає завдання учням підібрати ілюстрації із зображеннями норманських богів або зробити малюнки, щоб розповіді були більш образними.

Учитель. Про духовний світ норманів нам розкажуть жителі північних країн.

1-й вікінг. Ми знаємо, що вся наша земля плоска та з усіх боків оточена Світовим океаном, у глибинах якого ховається Світовий змій. Під землею знаходиться темне, холодне царство, куди спускаються після смерті душі злих людей.

2-й вікінг. Веселка веде до небесного царства, обителі богів. Світове дерево ясен пов’язує небо та землю. Його гілки торкаються неба. Один з його трьох коренів досягає царства мертвих, другий - проходить під землею, третій - сягає краю землі, де живуть велетні.

3-й вікінг. У нас багато богів. Ми шанували Одина - бога війни, він мчить небесами на восьминогому коні та править небесним палацом.

Воїнів, загиблих у бою, забирають до цього небесного палацу валькірії - діви-воїни. Бог грому - Тор - один з наших улюблених богів.

Три сестри богині норни мешкають біля одного з коренів Світового дерева. Їхні обличчя закриті, день і ніч вони сукають нитку життя і смерті.

Скальд. Я поет. Я перебуваю на службі у військового вождя. У своїх віршах я прославляю військові подвиги мого пана. Мої пісні приносять успіх і славу.

Идем строгим
Вперед строем
Без кольчуг,
С мечом синим.
Блещут шлемы,
А я - без шлема,
Лежит в ладьях
Вооруженье.
Бледен я де ликом -
Платье иве в диво,
Кровью красной рдея
Раны нас не красят.
Стрел пурга тугая
Губит многих, люба,
Вострый вихрь вонзился,
Верно, прямо в сердце.

1-й вікінг. Пісні скальдів вважаються магічними. Магія оточує нас усюди. Вона викладена у стародавніх рунічних написах. Руна означає «таємниця». Руни вирізувалися на дереві або висікалися на камені, тому букви складалися з прямих ліній. Ми віримо, що ці написи можуть захистити у бою та на морі, вилікувати хворого, зробити непідвладними чарам відьми.

2-й вікінг. Один з наших конунгів Гарольд Синьозубий прийняв християнство, побачивши, як єпископ спокійно тримає у руках брусок розжареного заліза. Норвезький король Олаф силою примусив прийняти християнство жителів Скандинавії.

3-й вікінг. Вікінги першими відкрили нові землі - Ісландію, Гренландію, узбережжя Америки.

На початку IX ст. ми з’явилися на Русі. Слов’яни називали нас варягами. Це слово означає воїн. Багато хто з нас осів у містах і поступив на військову службу, багато хто торгував зі слов’янами. Вам, звичайно, відомий шлях «із варяг у греки», яким відбувалася торгівля з Візантією.

1-й вікінг. Багато наших ідеалів - честь, законність, демократія, рівноправ’я жінок - і сьогодні є ідеалами в багатьох країнах.


VІ. Рефлексія

Робота з текстом.

Прочитайте уривок і дайте відповіді на запитання до нього.(Додаток №2)

Одін вельможніший і старший за всіх асів, він вершить усім на світі, і якими б могутніми інші боги не були, всі вони йому служать, як діти батькові...
Тор... сильніший за усіх богів і людей. Трудванґар звуться його володіння, а чертог його називається Більскірнір. У тому чертогу п'ять сотень покоїв і ще сорок. Він більший за всі будинки, що коли-небудь зводили люди...
Другий син Одіна — це Бальдр. Про нього можна сказати лише добре. Він кращий за усіх... Такий він прекрасний і такий світлий, що випромінює сяяння. Він мудріший за усіх асів, найбільш солодкоречивий...
До асів прирівнюють ще одного, якого багато хто називає підбурювачем суперечок між асами, сіячем брехні і ганьбою богів і людей. Ім'я йому Локі, або Лофт... Локі пригожий і красивий собою, але дуже злий і непостійний. Він перевершив усіх людей тією мудрістю, що зветься хитрістю... Аси не раз мали через нього неприємності, але часто він же допомагав їм їх позбутися...

Запитання.
1) Вірування якого народу відображає наведений текст?
2) Які висновки про світогляд цього народу можна зробити?
3) Як вірування впливали на організацію реального життя представників цього народу?
Вправа «Сенкан» . Слово «Скандинавія»
VІ. Підбиття підсумків уроку
Учитель із допомогою учнів робить загальні висновки:
— норманів, які здійснювали грабіжницькі морські походи називали вікінгами;
— вони відіграли значну негативну роль у долі Європи: нищівні грабежі прискорили розпад Каролінґської імперії та загальмували розвиток господарства в багатьох країнах Західної Європи-
— але вікінги відомі не тільки як розбійники та пірати; під час морських походів вони ставали посередниками в торгівлі між державами, засновували нові держави.

VII.Домашнє завдання
1)     Опрацювати текст параграфа12.
2)     Виконати завдання на контурній карті.
3)     Підготуватися до історичного диктанту
4) Написати твір-есе «Нормани»


Додаток № 1

Суспільний лад
1        Суспільний устрій в епоху вікінгів зовсім не надавав усім рівних можливостей. Хоча класові відмінності не носили абсолютногохарактеру, маси були чітко відділені від тих, хто мав владу.
2        Раби, або серви, належали до нищого прошарку суспільства, хоча вони не обов'язково були такими від народження. Банкрути,полонені, діти рабів — виконували найбруднішу роботу на фермах своїх господарів. Їх продавали і купували, як рухоме майно. Все, звичайно, залежало від господаря: життя раба могло і не бути безпросвітним. В деяких випадках раб навіть міг наполегливою працею здобути свободу.
3        На наступній сходинці знаходились карли, або вільні селяни, які наймались на роботу до землевласників або господарів, а іноді володіли власними шматочками землі. До цього ж класу належали ремісники, рибалки, дрібні торгаші і наймані солдати.
4        Власники великих угідь належали до верхівки суспільства, аристократії. Їх називали ярлами, або князями. Найамбіційніші з них мріяли про королівську корону. Вони могли добитися успіху або володіючи достатньою кількістю срібла, або використавши войовничість для розширення свого впливу. В будь-якому випадку для досягнення своєї цілі представникам цього стану випадало йти на ризик.
5        Тому саме аристократи і їх діти були справжніми вікінгами. Для таких людей "бути вікінгом" означало в супроводі своїх прибічників вирушити в далекі країни, здійснити там героїчні вчинки і повернутися додому з тріумфом і багатими трофеями. Трофей ж можна було перетворювати в дари, привертаючи на свій бік все нових прибічників з числа молодих, міцних селянських парубків. Це був свого роду трамплін, який давав змогу здійснити стрибок у вожді, і навіть на трон невеликого королівства.








Додаток №2

Одін вельможніший і старший за всіх асів, він вершить усім на світі, і якими б могутніми інші боги не були, всі вони йому служать, як діти батькові...
Тор... сильніший за усіх богів і людей. Трудванґар звуться його володіння, а чертог його називається Більскірнір. У тому чертогу п'ять сотень покоїв і ще сорок. Він більший за всі будинки, що коли-небудь зводили люди...
Другий син Одіна — це Бальдр. Про нього можна сказати лише добре. Він кращий за усіх... Такий він прекрасний і такий світлий, що випромінює сяяння. Він мудріший за усіх асів, найбільш солодкоречивий...
До асів прирівнюють ще одного, якого багато хто називає підбурювачем суперечок між асами, сіячем брехні і ганьбою богів і людей. Ім'я йому Локі, або Лофт... Локі пригожий і красивий собою, але дуже злий і непостійний. Він перевершив усіх людей тією мудрістю, що зветься хитрістю... Аси не раз мали через нього неприємності, але часто він же допомагав їм їх позбутися...

Запитання.
1) Вірування якого народу відображає наведений текст?
2) Які Висновки про світогляд цього народу можна зробити?
3) Як вірування впливали на організацію реального життя представників цього народу?